Na rynku dostępnych jest mnóstwo ofert lokat bankowych. Są one zróżnicowane pod wieloma względami, co pozwala klientowi wybrać taką lokatę bankową, która najlepiej spełni jego wymagania. Czym powinna się wyróżniać najatrakcyjniejsza oferta lokaty bankowej?
Po pierwsze wysokością oprocentowania lokaty. Każdemu klientowi, który oddaje bankowi swoje pieniądze, zależy na tym, by decyzja taka była opłacalna, by po zakończeniu trwania lokaty mógł cieszyć się wysokim zyskiem. Niektóre oferty cechuje dość duże oprocentowanie, jednak istnieją również takie, które nie mogą pochwalić się zbyt dużym zyskiem.
Po drugie okres trwania lokaty, czyli czas, na jaki klient oddaje bankowi swoje pieniądze. Jeżeli lokata bankowa ma być narzędziem długoterminowego inwestowania, nie ma znaczenia praktycznie długość okresu jej trwania. Jeśli jednak klient korzysta z tego rodzaju produktu, bo chce zdobyć dodatkowe środki, na przykład na wyjazd wakacyjny, ważne jest, by mógł otrzymać pieniądze powiększone o odsetki w odpowiednim czasie.
Wysokość kwoty minimalnej i maksymalnej. Kwota minimalna to określona w ofercie ilość pieniędzy, którą trzeba posiadać, by móc skorzystać z oferty lokaty bankowej. Może to być najczęściej 500 zł lub 1000 złotych. Kwota maksymalna natomiast to górne ograniczenie, mówiące, ile maksymalnie pieniędzy można wpłacić na lokatę. Może się okazać, że tylko część posiadanych pieniędzy można wpłacić na lokatę i tylko jedną lokatę jednocześnie można otworzyć.
Koszty zerwania lokaty. Najczęstszy i największy minus lokat bankowych. Gdy zdecydujemy się pobrać część lub całość wpłaconych środków, bank może dopisać nam tylko część nominalnie naliczonego zysku, bądź odebrać go w całości, zwracając nam tylko tę kwotę, którą wpłaciliśmy na lokatę. Jeżeli lokata spełnia przedstawione wymagania, można stwierdzić, że jest ona atrakcyjna.