Oszczędzający na lokatach bankowych mają coraz cięższy orzech do zgryzienia. Systematyczny spadek oprocentowania lokat skłania ich bowiem do szukania inny alternatyw dla efektywnego i bezpiecznego oszczędzania. Czy konto oszczędnościowe może być taką alternatywą dla lokat bankowych?
Konto oszczędnościowe jest u nas, podobnie jak lokata, bardzo popularnym produktem bankowym z oferty produktów oszczędnościowych. Zasada działania jest bardzo podobna do konta osobistego, tyle, ze konto oszczędnościowe jest oprocentowane, wobec czego możemy na nim zarobić. Czy jednak zarobimy na nich tyle samo, co na lokatach bankowych?
Dotychczas banki oferowały większy procent na lokatach. Jednak sytuacja na rynku bardzo się zmienia, zważywszy na fakt regularnych, ciągnących się już od ostatniego kwartału 2012 roku, obniżek stóp procentowych. Aktualnie coraz częściej możemy spotkać konto oszczędnościowe oprocentowane podobnie jak lokata bankowa. Wśród aktualnych ofert wymienić możemy chociażby: Konto Indywidualne BGŻOptima z 4,1%, Konto Regularnie Oszczędzające City Handlowego, oferujące 4,5%, Otwarte Konto Oszczędnościowe Bonus II ING Banku Śląskiego z tym samym procentem czy db Konto Oszczędnościowe 24h w ofercie Deutsche Banku oprocentowane na 6%. Przypomnijmy, że średnie oprocentowanie tradycyjnych lokat bankowych waha się obecnie między 4,5% a 5%, przy czym oferty 5%-owe to często transakcje wiązane.
Oczywiście również i konta oszczędnościowe mogą wiązać się z dodatkowymi warunkami, jednak są one zdecydowanie bardziej elastyczne niż lokaty. Przede wszystkim można na nie wpłacać i z nich wypłacać środki dowolnie, jednak ta druga czynność może być w jakiś sposób ograniczona. Często na przykład dokonanie jednego przelewu z konta oszczędnościowego jest bezpłatne, podczas gdy za następne przyjdzie nam już zapłacić dość wysoką kwotę, na pewno nieporównywalnie wyższą niż w przypadku przelewów z konta osobistego.