Konto osobiste powinno spełniać jedną bardzo ważną cechę – pasować do nas i do naszych potrzeb.
W dzisiejszych czasach posiadanie konta osobistego to niemal obowiązek. Trudno jest poruszać się w sferze finansowej naszego życia i dokonywać jakichkolwiek transakcji bez konta osobistego w banku. Pracodawcy dokonują przelewu wynagrodzenia, znacznie wygodniej jest opłacić rachunki, a zakupy przez internet i płatność za nie zajmują dosłownie kilka minut. Nic dziwnego, że konta osobiste stały się mocną podstawą niemal każdej oferty bankowej.
Jakimi zasadami kierować się przy wyborze konta osobistego, żeby podjąć najlepszą i najbardziej korzystną decyzję? Przede wszystkim musimy zadać sobie pytanie, jakiego konta szukamy i czego od niego oczekujemy. Nie zapominajmy też o dokładnym zapoznaniu się z tabelą opłat i prowizji – to z niej dowiemy się, ile będzie nas kosztować miesięczne utrzymanie konta.
Jeśli planujemy często wypłacać gotówkę z bankomatu, powinniśmy zwrócić uwagę, w których bankach wypłaty ze wszystkich bankomatów są darmowe. Wiele banków praktykuje pobieranie miesięcznej opłaty za kartę w przypadku, gdy w ciągu miesiąca wartość transakcji bezgotówkowych nie przekroczy określonego progu.
Jeśli jesteśmy osobami, które lubią lub chcą oszczędzać, warto wybrać konto, do którego przypisane są dodatkowe produkty w postaci rachunków oszczędnościowych oraz lokat terminowych. W chwili obecnej bezpłatne prowadzenie konta to standard, dlatego, jeśli jakiś bank wymaga opłaty, powinniśmy wybrać inną ofertę. Należy również zwrócić uwagę na dostępność i oprocentowanie kredytów, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy potrzebowali dodatkowej gotówki.
Gdy już określimy, jakiego konta szukamy i czego od niego oczekujemy, powinniśmy wybrać kilka konkretnych ofert spełniających nasze oczekiwania. Z pewnością będą one do siebie bardzo podobne, ale jak mówią, diabeł tkwi w szczegółach. I właśnie te szczegóły należy jeszcze sprawdzić:
- czy do konta osobistego przypisane są dodatkowe funkcjonalności, np. darmowe przelewy natychmiastowe, płatność na adres mailowy etc.;
- czy otrzymujemy od banku dodatkowe profity, np. zwrot 5 proc. gotówki po zapłaceniu kartą za zakupy;
- z jakimi opłatami musimy się liczyć dokonując transakcji za granicą.